w w w . d r a g o lj . n e t
Fungicidi su prvootkrivena hemijska jedinjenja koja je covek koristio za zaštitu gajenih biljka od prouzrokovaca bolesti. Od XVII veka krece tzv. “neorganska era”, odnosno primena neorganskih jedinjenja (arsen, živin sublimat, bakar-sulfat…). Tokom XIX veka u upotrebu ulaze sumpor i bakar, a 1885. i pronalazak “Bordovske corbe” predstavlja i pocetak industrijske proizvodnje fungicida. Cetrdesetih godina XX veka pocinje era organskih fungicida.
Jedinjenja koja služe zaštiti od prouzrokovaca biljnih bolesti dele se na fungistaticke (zaustavljaju porast parazitne gljive) i fungicidne (uništavaju patogenu gljivicu). Prema nacinu delovanja na patogene mogu biti preventivni (protektivni) koji suzbijaju patogena kad dospe na površinu biljke pre ostvarene infekcije, kurativni fungicidi koji suzbijaju patogene posle ostvarene infekcije i fugicidi sa rezidualnim delovanjem (post-infektivni i post-simptomski) – preventivni ili kurativni sa produženim delovanjem kao i eradikativnim delovanjem.
Prema pokretljivosti u biljci mogu biti kontaktni (nesistemicni, površinski) – ne krecu se u biljci, zatim sistemici (translokacioni) – krecu se kroz biljku ascedentno i descedentno i lokal-sistemici (ograniceni sistemici) – krecu se kroz biljku ograniceno, samo oko mesta primene, najcešce u okviru lista pa se još oznacavaju i kao translaminarni. Prema mestu primene odnosno objektu koji se tretira mogu biti fungicidi za tretiranje semena i sadnog materijala, zatim za suzbijanje prouzrokovaca bolesti u zemljištu (dezinfekcija) I oni koji imaju najširu primenu za tretiranje nadzemnih delova biljaka (folijarna primena).
U okviru grupe fungicida razvijene su u odnosu na patogena i podgrupe kao “baktericidi”, “algicidi”. Takode, razvijaju se i podgrupe uske specijalizacije kao što su “botriticidi”, zatim fungicidi za tretiranje semena i rasada…
Osnova pravilne primene fungicida i uspešne zaštite je u preventivnim i pravovremenim tretmanima gajenog bilja, a u saglasju sa strucnjacima za zaštitu bilja.
Copyright by DRAGOLj Aleksandrovo 1995-2014 Site design: Sava Milivojev Conka