w w w . d r a g o lj . n e t
Jecam (lat. Hordeum sativum) je rod jednogodišnjih biljaka iz porodice trava (Poaceae).
Deli se u tri vrste:
- dvoredni (Hordeum distichum), koji najcešce služi za proizvodnju piva
- višeredni (Hordeum polystichum i Hordeum vulgare);
- prelazni (Hordeum intermedium)
Jecam se smatra jednom od najstarijih žitarica u Evropi. Sejao se još u kamenom dobu, kultivisao u starom Egiptu, Mesopotamiji i podrucju evropskih sojenica. U Vavilonu se od njega pravila kaša i pivo, a u Starom veku je prženi jecam bio važna životna namirnica.
Jecam je žitarica koja uspeva u hladnijim krajevima.
Koristi se za proizvodnju hleba, slada, piva, kavovina, stocne hrane i dr.
Jecam se ubraja u najznacajnije ratarske biljke. Po površinama na kojim se gaji u svijetu, nalazi se na cetvrtom mjestu, iza pšenice, pirinca i kukuruza. Proizvodi od jecma (zrno, slama, cijela zelena biljka) koriste se za ishranu stoke, ljudi i u industrijskoj preradi. Jecam se koristi za ishranu stoke, kao koncentrovana ili kabasta (zelena biljka) stocna hrana. Velike kolicine proizvedenog zrna jecma služe kao sirovine za industrijsku preradu, prije svega u industriji skroba i alkohola. Medutim, proizvodnja slada i piva, najcešci je vid industrijske prerade jecma
Poseban znacaj jecma ogleda se u mogucnosti njegovog gajenja u vrlo razlicitim agroekološkim uslovima. On ima najširi areal gajenja od svih žita, zahvaljujuci postojanju jarih i ozimih formi, odnosno krmnih i pivskih.
Jecam spada u grupu pravih žita pa u toku vegetacije prolazi kroz odredene faze rastenja i razvica, kao i druga žita (klijanje, nicanje, bokorenje, vlatanje, klasanje, cvjetanje i oplodnja, nalivanje i sazrevanje zrna).
Tehnologija proizvodnje bazira se na opštim principima ratarenja, kao i na konkretnim biološkim osobinama biljne vrste. Prilagodena je prije svega klimi i zemljištu. Posljednjih godina, u okviru biljne vrste, sve više se govori o tehnologiji prilagodenoj sorti. Sorta je nosilac prinosa i kvaliteta zrna. Kod izbora sorte treba imati na umu konkretne agroekološke uslove, karakteristike zemljišta, klime i nivo agrotehnike.
Kao i kod drugih kultura idealne sorte nema. One se medusobno razlikuju i dopunjavaju jer su razliciti bioektipovi u pogledu dužine vegetacije i zahtjevima prema osnovnim vegetacionim ciniocima.
Potencijal za prinos ozimih sorti jecma je blizak potencijalu najprinosnijih ozimih sorti pšenice. Kod jarih sorti jecma potencijal za prinos zrna prevazilazi ostala strna žita.
Copyright by DRAGOLj Aleksandrovo 1995-2014 Site design: Sava Milivojev Conka